MECHATRONIK NA EUROPEJSKIM RYNKU PRACY.

Przygotowanie do projektu
W kwietniu 2008 roku odbyła się wizyta przygotowawcza do projektu Leonardo da Vinci. Szkołą partnerską miała zostać placówka:
Istituto Tecnico Industriale e Liceo Scientifico Tecnologico „ Galileo Galilei” z Viareggio w Toskanii.
Włoska szkoła to jedna z największych szkół technicznych w Viareggio. Prowadzi kształcenie na kierunkach elektronika i komunikacja, elektrotechnika i automatyka oraz mechatronika. Zajęcia odbywają się w nowocześnie wyposażonych pracowniach oraz na warsztatach szkolnych. Szkoła współpracuje z zakładami przemysłowymi, gdzie uczniowie odbywają część praktyk zawodowych. Nauczyciele, którzy zajmowali się przygotowaniem projektu ze strony naszego partnera byli bardzo pomocni w stworzeniu głównego szkieletu projektu. Dyrektorzy obu szkół podpisali porozumienie o współpracy w ramach europejskich programów edukacyjnych. W czasie wizyty ustalono temat projektu, określone cele i przewidywane efekty współpracy oraz określono wstępny harmonogram działań i zakres obowiązków każdej szkoły.Luty 2009 to kolejny ważny termin związany z projektem. Po kilku miesiącach intensywnych prac nastąpiło złożenie wniosku aplikacyjnego projektu mobilności do Agencji Narodowej Programu Leonardo da Vinci. Tytuł projektu to:"Mechatronik na Europejskim rynku pracy". Nasze główne cele wynikające z realizacji stażu zagranicznego dla uczniów to:
- Poznanie praktycznych zagadnień związanych z mechatroniką
- Poznanie procedur zakładania firm we Włoszech
. Według założeń projektu w maju 2010 roku miałby odbyć się staż dla 16 uczniów naszej szkoły wraz z dwójką opiekunów. Całkowity budżet projektu wynosił według wyliczeń 38 106 Euro.
Przygotowanie do stażu
W maju 2009 roku otrzymaliśmy informację z Krajowej Agencji Programu Leonardo da Vinci o pozytywnej opinii dla naszego projektu i zakwalifikowaniu go do realizacji.
Naszym zadaniem na początku było skompletowanie potrzebnych dokumentów do podpisania umowy z Agencja Programu Leonardo da Vinci. W październiku po przebrnięciu przez formalne sprawy wynikające z podpisania umowy oraz akcji promocyjnej rozpoczęliśmy procedurę rekrutacji.
Kryteriami były:
- test znajomości z języka angielskiego
- wyniki nauczania
- predyspozycje zawodowe
- sytuacja materialna i rodzinna
Po sprawdzeniu stanu wiedzy z języka angielskiego oraz mechatroniki we współpracy z wychowawcami uczniów starających się o udział w projekcie wytypowano następującą grupę uczniów:
1. Maciej Cieślik klasa III T M t
2. Michał Niedzielski klasa III T M t
3. Adam Sawicki klasa III T M t
4. Kamil Tuszyński klasa III T M t
5. Patryk Warski klasa III T M t
6. Michał Wiącek klasa III T M t
7. Mateusz Niedźwiedź klasa II T M t
8. Marcin Słaboń klasa II T M t
9. Janusz Sokołowski klasa II T M t
10. Bartłomiej Hamerski klasa I T M t
11. Patryk Kania klasa I T M t
12. Konrad Malik klasa I T M t
13. Marcin Niedzielski klasa I T M t
14. Paweł Lukaj klasa I T M t
15. Przemysław Zalewski klasa I T M t
16. Tomasz Jakacki klasa I T M b
oraz uczniowie rezerwowi:
1. Karol Dziagan
2. Sławomir Mieszaniec
W ramach przygotowania uczniów do odbywania praktyki zagranicznej zakwalifikowani uczestnicy wzięli udział w zajęciach z języka włoskiego( kurs podstawowy), języka angielskiego i kultury Włoch. Aby ułatwić uczniom odnalezienie się w nowej sytuacji jaką jest wyjazd zagraniczny i odbywanie praktyk wraz z młodzieżą włoską, zorganizowaliśmy zajęcia z psychologiem.
Staż we Włoszech
W piątek 7 maja grupa 16 uczestników projektu Leonardo da Vinci wraz z opiekunami mgr Magdaleną Jajkiewicz i mgr Michałem Wilkiem wyleciała z lotniska w Pyrzowicach do słonecznej Italii. Po przylocie do Pizy i transferze busem z lotniska do Lido di Camaiore grupa została zakwaterowana w Hotelu Mariani, gdzie zostaliśmy powitani przez właściciela Pana Alessandro Mariani, którego polubiliśmy wszyscy – nie tylko za wyśmienitą kuchnię, ale także za atmosferę i życzliwość okazywaną każdego dnia naszego pobytu. Od poniedziałku do piątku uczniowie brali udział w zajęciach w szkole i na warsztatach szkolnych Liceo scientifico „Galileo Galilei” w Viareggio. Rozkład zajęć obejmował lekcje fizyki, chemii, informatyki, mechaniki, elektrotechniki, kultury Włoch i języka włoskiego. Uczniowie z Polski i Włoch uczestniczyli w zajęciach integracyjnych, w czasie których wspólnie pracowali nad słownikiem polsko-angielsko-włoskim, który jest jednym z efektów naszego projektu. W ramach integracji z młodzieżą włoską uczniowie ZSME brali rozegrali mecz piłki nożnej Polska-Włochy, który po zaciętej walce wygrała reprezentacja szkoły z Viareggio. Dzięki staraniom nauczycieli włoskich mogliśmy zwiedzić stocznię Benettti zajmującą się produkcją luksusowych jachtów, fabrykę tektury Fosber a także uczestniczyliśmy w całodniowej wycieczce do Garfagnany – małego, górskiego miasteczka gdzie wykorzystuje się odnawialne źródła energii takie jak biomasa.


wizyta w stoczni


Wizyta w Urzędzie Pracy w Viareggio była kolejnym ważnym elementem naszego pobytu – pracownicy urzędu przybliżyli nam specyfikę gospodarki włoskiej i przepisy dotyczące zakładania firm przez obywateli włoskich i obcokrajowców – informacje te zostały wykorzystane przez naszych uczniów do opracowania kolejnej części poradnika dla absolwentów na temat europejskich rynków pracy. W czasie stażu miała miejsce wizyta monitorująca Pana Dyrektora Janusza Kosalki, podczas której miało miejsce spotkanie z Dyrekcją szkoły, oficjalne spotkanie z władzami w Urzędzie Miejskim w Viareggio, wizytacja zajęć naszych uczniów oraz kolacja integracyjna, podczas której Dyrektor przekazał symboliczne upominki związane z naszą szkołą i materiały promocyjne Sosnowca. Wyjątkowa atmosfera panująca podczas spotkania i wyśmienita kuchnia śródziemnomorska przyczyniły się do pełnego sukcesu imprezy. Po zajęciach w szkole mieliśmy czas na poznanie Toskanii, która jest regionem tak pięknym i obfitującym w zabytki i niesamowite krajobrazy, że każdą wolną chwilę wykorzystaliśmy na zwiedzanie – Florencja, Piza, Viareggio, Pietrasanta, Elba– to najważniejsze punkty naszego programu kulturalnego. W czasie week-endu wybraliśmy się do Rzymu i choć czasu było niewiele to jednak udało nam się zobaczyć najważniejsze miejsca takie, jak Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, Bazylikę św. Piotra, Fontannę di Trevi i Schody Hiszpańskie. Po tak intensywnie spędzanych dniach chętnie odpoczywaliśmy na pięknej, piaszczystej plaży. 21 maja to ostatni dzień w szkole – Pani Dyrektor Lucia Cappizzi wręczyła uczestnikom certyfikaty potwierdzające odbycie stażu i dokumenty Europass Mobility, które służą do potwierdzenia okresów nauki lub szkolenia, odbywanych w innym kraju europejskim w ramach wyjazdu zorganizowanego, a które stanowić bedą istotny element CV naszych uczniów. I tak oto doszliśmy do dnia 22 maja – dzień naszego powrotu do kraju.


Lotnisko Forli/Bologna


Ostatnie zakupy, niezwykle ciepłe pożegnanie z właścicielem hotelu Mariani, podroż busem na lotnisko w Forli i wreszcie sam przelot do Pyrzowic. Smutno nam było opuszczać Włochy – wróciliśmy ze wspaniałymi wspomnieniami, a także bogatsi o wiedzę i doświadczenia – mechatronika, ekonomia, kultura, zabytki, kuchnia... – to najważniejsze hasła, którymi moglibyśmy podsumować nasz staż. Gorąco polecamy udział w projektach mobilności Leonardo da Vinci, które dają jedyną w swoim rodzaju szansę na rozwój zawodowy, intelektualny i kulturowy. Na potwierdzenie naszych słów zapraszamy do galerii, gdzie znajdziecie więcej zdjęć z naszego pobytu we Włoszech.