Zakończenie roku szkolnego
2014-06-25

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014 odbędzie się w piątek 27 czerwca 2014 roku o godzinie 9.00.
harmonogram egzaminów poprawkowych
2014-06-25
Przedmiot Termin sala
matematyka25.08.2014r godz.8.00 39
pracownia urządzeń mechatronicznych25.08.2014r godz.8.00 34
technologia napraw elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych25.08.2014r godz.9.30 47
fizyka26.08.2014r godz.8.00 43
język polski26.08.2014r godz.10.30 43
układy sterowania i regulacji26.08.2014r godz.8.00 34
urządzenia i systemy mechatroniczne26.08.2014r godz.8.00 34
Powrót ze stażu z Francji
2014-06-18

W sobotę 14 czerwca powróciła do kraju grupa uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Technikum Nr 5 Samochodowo - Mechatronicznego. Młodzież brała udział w stażu zagranicznym. Dwutygodniowy wyjazd do francuskiego miasta Chambery przeszedł już do historii. W ramach projektu „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” realizowanego przez FRSE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego od 02 do 13 czerwca 16 uczniów uczestniczyło w projekcie „Mechanik samochodowy na europejskim rynku pracy”. Zajęcia odbywały się w warsztatach szkoły Lycee Louis Armand Chambery, średniej szkole zawodowej położonej we francuskiej Sabaudii. Uczniowie „Kilińskiego” mieli do swojej dyspozycji doskonale wyposażoną pracownię samochodową, niezwykle przyjazną kadrę francuskich nauczycieli oraz pomoc miejscowych uczniów w zgłębianiu tajników mechaniki i diagnostyki pojazdów samochodowych. Każdy z uczestników stażu zdobył dodatkowe doświadczenie zawodowe wykonując różnego rodzaju prace związane z diagnostyką i naprawą pojazdów, oraz posiadł umiejętność obsługi samochodowych urządzeń diagnostycznych. Zajęcia zawodowe odbywały się w godzinach dopołudniowych, natomiast po południu uczniowie zwiedzali najciekawsze zakątki Sabaudii. Chambery, Albertville, Annecy, Lyon i Chamonix to niektóre z miast, które podczas pobytu udało się zwiedzić. Każdy z uczestników wyjazdu otrzymał certyfikat pobytu od naszego partnera oraz dokument Europass-Mobility.
Wycieczka w Beskidy
2014-06-17

W dniu 6 czerwca br. odbył się rajd pieszy z Ustronia do Wisły. W wycieczce brali udział uczniowie CKZiU z ul. Kilińskiego 25, którzy aktywnie uczestniczyli w życiu sportowym szkoły.
Trasa wycieczki przebiegała od dworca PKP Ustroń Polana szlakiem czerwonym przez:
• Czantorię Małą (866 m n.p.m.)
• Czantorię Wielką (995 m n.p.m.)
• Przełęcz Beskidek (684 m n.p.m.), która oddziela Wielką Czantorię na północ od Małego Soszowa na południe
• Wisłę Jawornik (454 m n.p.m.)
• Wisłę Uzdrowisko – dworzec PKP.
Łączna długość trasy, którą pokonali uczniowie wyniosła ok 15 km.
Podczas wędrówki pieszej na szlaku turystycznym w ramach odpoczynku uczniowie rozpalili ognisko na wspólne pieczenie kiełbasek. Opiekunami i organizatorami rajdu byli nauczyciele wychowania fizycznego Piotr Bąk i Jakub Staroń. Mamy nadzieje, że w przyszłym roku szkolnym 2014/15 uda się ponownie zorganizować tego typu imprezę turystyczno-rekreacyjną dla uczniów „Kilińskiego” szlakami pięknych polskich gór.
„Zagórskie Powitanie Lata”
2014-06-05

W dniu 31.05.2014r. na Orliku przy ul Gwiezdnej, uczniowie klasy II SM w składzie: Mariusz Kudyba, Gaweł Skorupa, Wisła Piotr, Dawid Szewczyk, Mateusz Leśniewski, Mateusz Kuczała i Dominik Dziurowicz wzięli udział w turnieju piłki nożnej zorganizowanym w ramach „Zagórskiego Powitania Lata”. Dzielnie reprezentowali oni Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego zdobywając ostatecznie drugie miejsce przegrywając najwyższy stopień podium z drużyną z Ustronia zaledwie różnicą bramek. Statuetka najlepszego bramkarza przypadła Dominikowi Dziurowiczowi, a Najlepszym strzelcem zawodów (10 bramek) został Mariusz Kudyba. Liczymy na powtórkę sukcesu w przyszłym roku. GRATULACJE.
Wyjazd na staż zagraniczny
2014-05-28

Już w piątek 30 maja grupa 16 uczniów Technikum nr 5 Samochodowo-Mechatronicznego wyjedzie na dwutygodniowy staż zagraniczny. Pobyt we francuskiej miejscowości Chambery odbędzie się w ramach projektu „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” realizowanego przez FRSE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczniowie będą odbywali praktyki zawodowe związane z tematem projektu: „Mechanik samochodowy na europejskim rynku pracy”. Partnerem w projekcie jest średnia szkoła zawodowa Lycée Louis Armand w Chambery. Oprócz zajęć zawodowych związanych z mechaniką i diagnostyką samochodową uczniowie poznają zasady funkcjonowania francuskiego rynku pracy. W czasie wolnym odbędą się wycieczki między innymi do Lyonu, Chamonix, Albertville oraz Grenoble. Każdy uczestnik otrzyma po zakończonym stażu dokument Europass Mobility potwierdzający zdobycie nowych umiejętności oraz certyfikat językowy. Spodziewanymi rezultatami materialnymi projektu będzie stworzenie między innymi:
• Poradnika dla absolwenta dotyczącego funkcjonowania francuskiego rynku pracy,
• Mini słownika polsko-francuskiego,
• Kursu e-learningowego –francuski dla mechaników samochodowych.
Życzymy wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń i czekamy na relację związaną z pobytem na miejscu stażu.
siatkówka plażowa
2014-05-28

W piekących promieniach majowego słońca w dniu 27 maja 2014 r. na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Mireckiego 4 zostały rozegrane Mistrzostwa Sosnowca Szkół Ponadgimnazjalnych w piłce siatkowej plażowej mężczyzn. Nasza reprezentacja w składzie:
1 para: Mariusz Kudyba, Gaweł Skorupa z kl. 2 SM
2 para: Konrad Redel, Tomasz Bednarek z kl. 3 CZ
opiekun: Piotr Bąk
Mistrzostwa były rozgrywane systemem brazylijskim. Zespół, który, poniósł druga porażkę w turnieju odpadał z dalszej rywalizacji. Pechowym trafem nasze pary mając na koncie już po jednej porażce, spotkały się w meczu o ćwierćfinał. Para Redel / Bednarek małymi punktami wyszła zwycięsko z wewnętrznej potyczki i w końcowej klasyfikacji zajęła „ex aequo” V/VI miejsce, co pozwoliło naszym uczniom zająć w końcowej ogólnej klasyfikacji szkół ponadgimnazjalnych piąte miejsce w Sosnowcu. Każdy mały sukces cieszy.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
Dzień Bezpieczeństwa
2014-05-27

23 maja po raz kolejny Technikum nr 5 Samochodowo-Mechatroniczne oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 7 Samochodowo-Mechatroniczna organizowały Dzień Bezpieczeństwa. Od wczesnych godzin porannych młodzież miała możliwość doskonalenia swoich umiejętności. Mogli spróbować precyzyjnej jazdy samochodem dzięki uczestnictwu w “próbie Stewarta”. Zaproszona szkoła nauki jazdy umożliwiła także młodzieży ćwiczenie jazdy w symulowanym poślizgu. Dzięki licznym konkursom (na przykład na znajomość przepisów ruchu drogowego, wymianę koła) uczestnicy przypominali sobie zasady bezpiecznego zachowania się na drodze. Symulator jazdy i zderzeń oraz alkogogle oddziaływały na wyobraźnię młodych, by przestrzec przed brakiem odpowiedzialności, rozsądku i brawurą na drodze. Wszyscy uczestnicy „Dnia bezpieczeństwa” mieli okazję podziwiać samochody zabytkowe, odrestaurowane na warsztatach szkolnych oraz obejrzeć filmy o profilaktyce bezpieczeństwa drogowego. Wśród atrakcji nie zabrakło samochodu o napędzie elektrycznym, którego konwersji dokonano przy udziale młodzieży szkoły w serwisie Auto-Test Ruchniak. Chętni zdawali egzamin na kartę rowerową, a kulminacją był pokaz wspólnych działań straży pożarnej, policji i służb medycznych.
Fotorelacja z imprezy dostępna na Facebooku.
Wizyta Posła na Sejm RP
2014-05-26

Dnia 19 maja Pan Jarosław Pieta poseł na Sejm RP przeprowadził w klasach pierwszych prelekcję n/t prawa. Uczniowie mogli zapoznać się z trudną materią prawną, zostali poinformowani jak poruszać się w gąszczu różnych przepisów prawnych wynikających z Kodeksu Karnego, prawa pracy. Pan Jarosław Pięta jest przewodniczącym Sejmowej Komisji d/s nowelizacji KK, uczniowie mieli więc niepowtarzalną okazję do zadawania pytań dotyczących stanowienia prawa w Polsce.
konkurs wiedzy technicznej i motoryzacyjnej
2014-05-23

I etap III Sosnowieckiego konkursu wiedzy technicznej i motoryzacyjnej jest już za nami. Do II etapu, który odbędzie się w dniu 30.05.2014 o godzinie 11.00 w Sosnowcu w budynku Technikum Nr 5 ul. Kilińskiego 25 zostali zakwalifikowani następujący uczniowie: Kacper Warda - Gimn. Nr 16
Jakub Kasza - Gimn. Nr 16
Artur Kasza - Gimn Nr 16
Kacper Kaczmarek - Gimn. Nr 16
Daria Podsiadło - Gimn. Nr 16
Konkurs, który ma za zadanie popularyzację wśród młodzieży gimnazjalnej wiedzy o technice i motoryzacji oraz propagowanie zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym odbywa się po raz trzeci. Dla zwycięzcy, którego poznamy 30 maja organizatorzy przygotowali bardzo atrakcyjne nagrody.