dzień bezpieczeństwa
2014-05-22

Czy możemy żyć bezpieczniej ? Tak, ale musimy dbałości o bezpieczeństwo się nauczyć. Temu ma służyć kolejna edycja „Dzień bezpieczeństwa”, organizowanej w CKZiU przy ul. Kilińskiego 25. 23 maja 2014 r. od wczesnych godzin rannych młodzież będzie miała możliwość doskonalenia umiejętności precyzyjnej jazdy samochodem dzięki uczestnictwu w „próbie Stewarta”. Zaproszony OSK „Dora i Piotr” umożliwi także młodzieży ćwiczenie jazdy w symulowanym poślizgu. Dzięki licznym konkursom (na przykład na znajomość przepisów ruchu drogowego, wymianę koła) uczestnicy przypomną sobie zasady bezpiecznego zachowania się na drodze. Symulator jazdy i zderzeń oraz alkogogle będą oddziaływać na wyobraźnie młodych, by przestrzec przed brakiem odpowiedzialności, rozsądku i brawurą na drodze. Wszyscy uczestnicy „Dnia bezpieczeństwa” będą mieli okazję podziwiać samochody zabytkowe, odrestaurowane na warsztatach szkolnych oraz obejrzeć filmy o profilaktyce bezpieczeństwa drogowego. Dodatkową atrakcją stanie się prezentacja samochodu o napędzie elektrycznym, którego konwersji dokonano przy udziale młodzieży naszej szkoły w serwisie AUTO-TEST RUCHNIAK. Chętni uzyskują szanse zdania egzaminu na kartę rowerową a pokazy straży pożarnej i służb medycznych odkryją tajniki nowoczesnego ratownictwa drogowego. Majowy piątek przy Kilińskiego 25 będzie więc obfitował w przeróżne atrakcje, których celem jest ukształtowanie świadomych użytkowników dróg, dbających o bezpieczeństwo własne i innych . Serdecznie zapraszamy !
harmonogram egzaminów zawodowych
2014-05-21

W odnośniku poniżej dostępny jest harmonogram egzaminów zawodowych i w zawodzie dla wszystkich szkół Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego odbywających się w czerwcu-lipcu 2014 roku.
INFORMACJA O EGZAMINACH
Matura 2014
2014-04-30

W dniach 5, 6, 7 Maja odbędą się w naszej szkole egzaminy maturalne. Przypominamy, że w tych dniach nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczne.
Konkurs pierwszej pomocy przedmedycznej
2014-04-30

29.04.2014 reprezentacja naszej szkoły brała udział w Konkursie Pierwszej Pomocy Przedmedycznej organizowanej pod patronatem PCK. Drużyna złożona z uczniów klasy 2 ST zajęła 4 miejsce.
Zakończenie roku dla klas maturalnych
2014-04-29

25 kwietnia 2014r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pożegnania klas maturalnych: IV ST - wych. mgr Jolanta Martynowicz, IV SM- wych. mgr Teresa Krzystanek, III TU - wych. mgr Beata Kubara. Główne uroczystości odbyły się w sali koncertowej Szkoły Muzycznej. Rozdaniu świadectw szkolnych towarzyszyło uroczyste wręczenie dokumentów Europass-Mobilty dla uczestników staży zawodowych w Hiszpanii oraz Włoszech. Wszystkim naszym absolwentom życzymy powodzenia na egzaminie maturalnym i zawodowym!
zmiana planu lekcji
2014-04-26

Od 28 kwietnia obowiązuje nowy plan lekcji. Zmiany związane są z zakończeniem zajęć klas maturalnych. W zakładce "plan lekcji" dostępny jest nowy-zmodyfikowany plan lekcji, który będzie obowiązywał do końca roku szkolnego.
klasa patronacka
2014-04-24

31 marca 2014 r., CKZiU w Sosnowcu zawarło umowę o długoterminowej współpracy z firmą Gühering z Dąbrowy Górniczej, zajmującą się produkcją i regeneracją narzędzi skrawających. Głównym celem wspólnych działań będzie powstanie klasy patronackiej w Technikum Nr 5 Samochodowo-Mechatronicznym i kształcenie uczniów – przyszłej, specjalistycznej kadry w przemyśle. Młodzież, pod kierunkiem nauczycieli, będzie uczestniczyć nie tylko w zajęciach dydaktycznych, ale także w stażach, praktykach i wizytach studyjnych. Dzięki współpracy z firmą Gühering, szkoła wzbogaci swoją bazę dydaktyczną o materiały szkoleniowe i nowe urządzenia wraz z dokumentacją techniczną. Uczniowie z klasy patronackiej będą uczestniczyć w ważniejszych wydarzeniach firmy, a przede wszystkim w prezentacjach nowych produktów, maszyn i technologii. Atrakcyjność współpracy na pewno podniosą wyjazdy uczniów do innych zakładów firmy Gühring na terenie Polski i Niemiec. Prymusi otrzymają stypendia materialne, a po zakończeniu nauki - oferty pracy w firmie Gühring.
Warsztaty ekologiczne
2014-04-15

W ramach Dni Otwartych,11 kwietnia, odbyły się warsztaty ekologiczne zorganizowane przez mgr inż. Jolantę Pietrzyk w związku ze zbliżającym się Dniem Ziemi. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas: IVST i IISM, a zwiedzający szkołę gimnazjaliści, mieli możliwość udziału w prezentacji. Prezentacje wygłosiły:
dr Agata Pietrzyk-Kaszyńska, asystent naukowy w Instytucie Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przedstawicielka Fundacji Sendzimira. Zajmuje się badaniami na pograniczu nauk przyrodniczych i społecznych, a także uczestniczy w działaniach zmierzających do wykorzystania wyników badań naukowych w praktyce ochrony przyrody. Promuje koncepcję zrównoważonego rozwoju.
mgr Sristi Kamal - pochodząca z Indii doktorantka w Instytucie Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swoich badaniach skupia się m.in. na konfliktach człowieka z przyrodą i funkcjonowaniu obszarów chronionych. Wiedzę i doświadczenie zdobywała na studiach w Indiach i USA oraz podczas pracy w organizacji pozarządowej we Wschodnich Himalajach Indyjskich (w prowincjach Darjeeling i Sikkim).
XII Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy GLORIA VICTIS
2014-04-15

3 kwietnia 2014 r. odbyła się w CKZiU – Technikum nr 5, XII edycja Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego. W tym roku postanowiliśmy uczcić 150 rocznicę upadku powstania styczniowego.
Celem konkursu było: rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów, popularyzacja wiedzy o powstaniu styczniowym, przypomnienie chlubnych kart historii Polski poprzez czytelnictwo literatury historycznej, kształtowanie uczuć patriotycznych uczniów Konkurs, organizowany przez Bibliotekę Szkolną, przeznaczony był dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgnimnazjalnych.
W etapie międzyszkolnym spotkało się 15 uczestników wyłonionych w eliminacjach szkolnych. Reprezentowali oni 4 sosnowieckich szkół (w tym 3 gimnazja; zgłoszonych było 30 osób z 8 szkół). Test pisemny (opracowany przez Elżbietę Gorzkowska) składał się z 45 pytań zamkniętych, 12 pytań otwartych, na jego rozwiązanie przeznaczono 50 minut. Sprawdzano znajomość następujących książek: „Echa leśne”, „Wierna rzeka”, „Rozdziobią nas kruki, wrony” - Stefana Żeromskiego; „Gloria victis” – Elizy Orzeszkowej; „Margrabia Wielopolski” – Jerzego Czecha; „Pikieta powstańcza” – Jacka Kaczmarskiego; „Omyłka” – Bolesława Prusa oraz „Dwie gawędy styczniowe” („Przekazana sztafeta”, „Igła wojewody”) – Stanisława Rembeka Można było uzyskać 69 p. W czasie oczekiwania na ogłoszenie wyników uczestnicy i opiekunowie obejrzeli prezentację dotyczącą powstania styczniowego –przygotowane przez uczniów Technikum nr 5 pod kierunkiem mgr R. Bodziocha. Dyplomy oraz nagrody książkowe wręczyła p. dyrektor szkoły mgr inż. Barbara Kowalik. Poczęstunek dla uczestników ufundowała Biblioteka Szkolna.
I miejsce zajęła Weronika Karoń (64 punkty) z ZSO nr 10
II miejsce zajęła: Martyna Piątek (55 punktów) z ZSO nr 10
III miejsce zajęła: Katarzyna Wnuk (53 punkty) z ZSO nr 10
Przyznano też wyróżnienie dla Klaudii Kucharskiej (51 punktów) z Gimnazjum nr 7 Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy za udział w Konkursie.
Organizatorzy mgr Elżbieta Gorzkowska mgr Roman Bodzioch
dni otwarte szkoły
2014-04-03

ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA DNI OTWARTE SZKOŁY
Termin:
11.04.2014r. (piątek) godz.13.00-17.30
12.04.2014r. (sobota) godz.10.00-13.30
Oferta zajęć:
1. Finał Szkolnych Mistrzostw w Piłce Siatkowej (piątek)
2. Pokaz doświadczeń z fizyki w sali 45 (piątek, sobota)
3. Podchody matematyczno-fizyczne (piątek, sobota)
4. Rebusy z fizyki – sala 45 (piątek, sobota)
5. Pokaz możliwości wykorzystania tablicy interaktywnej w sali 39 (piątek, sobota).
6. Lekcje otwarte na temat Jana Pawła II w sali 12 (piątek, sobota).
7. Warsztaty twórcze w sali 42 – jak pisać teksty poetyckie, wypracowania (piątek, sobota).
8. „Pokonaj mistrza szachowego” – możliwość zagrania w szachy z mistrzem szachowym szkoły w sali 40 (piątek).
9. Konkurs na grafitti, prezentacja umiejętności w tym zakresie (piątek, sobota).
10. Prezentacja samochodu elektrycznego, współtworzonego przez absolwentów naszej szkoły (sobota).
11. Pokaz jazdy kaskaderskiej na skuterach w wykonaniu uczniów kl. 2BZ – boisko szkolne (piątek, sobota).
12. Zajęcia w pracowni eksploatacji i budowy pojazdów samochodowych – sala 23 (piątek, sobota)
13. Zajęcia w pracowni mechatronicznej – sala 34 (piątek, sobota)
14. Zajęcia w pracowni elektroniki i elektrotechniki – sala 47 (piątek, sobota) – montaż obwodów elektrycznych.
15. Zajęcia w pracowni technologii – sala 26 (piątek, sobota) – pomiary warsztatowe części maszyn.
16. Zajęcia w pracowni CNC – sala 66 (piątek, sobota) – programowanie i obróbka na maszynach sterowanych numerycznie.
17. Warsztaty szkolne (piątek, sobota):
a) nowoczesna diagnostyka pojazdów samochodowych
b) przetwórstwo tworzyw sztucznych
c) komputerowe wspomaganie programowanie – rysunki 3D AutoCAD
18. Dla rodziców zainteresowanych uczniów - wiosenny przegląd techniczny samochodów osobowych do 3,5 t. – warsztaty szkolne (piątek, sobota). Darmowy przegląd będzie obejmował kontrolę stanu technicznego pojazdu.
Wystawy i ekspozycje:
1. Prezentacja filmu promocyjnego na korytarzu szkolnym.
2. Ekspozycja prezentująca zdjęcia z konkursu fotograficznego dla uczniów Technikum nr 5 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 7.
3. Wystawa zdjęć pt. „Zjawiska optyczne”.
4. Prezentacja pokonkursowa w gablocie podsumowująca XII Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
5. Wystawa na I piętrze prezentująca staże zagraniczne i kraje partnerskie.