PRAKTYKA ZAWODOWA - TECHNICY NA EUROPEJSKIM RYNKU PRACY

Materiały upowszechniające
28.03.2014
Efekty pracy obu grup:

Tutaj zobaczysz poradnik


Tutaj zobaczysz słownik


powrót ze stażu
28.02.2013
W sobotę 16 lutego powróciła do kraju grupa uczniów biorąca udział w stażu zagranicznym. Dwutygodniowy wyjazd do włoskiego miasta Viareggio przeszedł już do historii. W ramach programu Leonardo da Vinci od 04 do 15 lutego 16 uczniów uczestniczyło w projekcie „Technicy na europejskim rynku pracy”. Zajęcia odbywały się w warsztatach szkolnych Istituto Tecnico Industriale w Viareggio, średniej szkole zawodowej położonej w Toscanii. Uczniowie „Kilińskiego” mieli do swojej dyspozycji doskonale wyposażone warsztaty szkolne, niezwykle przyjazną kadrę włoskich nauczycieli oraz pomoc miejscowych uczniów w zgłębianiu tajników elektrotechniki. Każdy z uczestników stażu zdobył dodatkowe doświadczenie zawodowe wykonując różnego rodzaju obwody elektryczne, dokonując pomiarów prądu, projektując w programie Auto-CAD. Zajęcia zawodowe odbywały się w godzinach dopołudniowych, natomiast czas od godziny 15 poświęcony był na poznanie kultury i zabytków Toscanii. Pisa, Siena, Florencja, Lucca to niektóre z miast, które podczas pobytu udało się zwiedzić. Każdy z uczestników wyjazdu otrzyma certyfikat pobytu od naszego partnera oraz dokument Europass-Mobility. Druga grupa 16 uczniów naszej szkoły już w październiku wyjeżdża do Vigo w ramach tego samego projektu.

staż na półmetku
10.02.2013
Minął właśnie półmetek stażu zawodowego naszych uczniów we Włoszech. Zajęcia w których do tej pory uczestniczyli "stażyści" były bardzo ciekawe i zorganizowane w doskonały sposób. Nauczyciele oraz uczniowie Liceum "Galilei Galileo" w sposób bardzo przyjazny i przystępny przekazują swoją wiedzę i doświadczenie uczniom "Kilińskiego". Nie ma mowy o barierze językowej, a wspólne tematy prowadzą do długich dyskusji.Czas wolny to udział w jednym z najbardziej znanych pochodów karnawałowych w Viareggio, zwiedzanie Florencji, Sieny oraz Pisy. Po zaplanowanym na 16 lutego powrocie uczniów zamieścimy pełna relację z działań związanych z pobytem na stażu.
tuż przed stażem
31.01.2013
16 osobowa grupa uczniów, która przeszła pomyślne selekcję rekrutacji i przygotowania wyjeżdża na staż w ramach programu Leonardo da Vinci. Będą to kolejni uczniowie ZSME, którzy wezmą udział w projekcie międzynarodowym. W dniach od 02 lutego do 16 lutego będą przebywać na stażu zagranicznym we włoskiej miejscowości Viareggio. Zgodnie z tematem projektu „Technicy na europejskim rynku pracy” będą odbywali zajęcia zawodowe u naszego partnera w projekcie, jakim jest szkoła Istituto Tecnico Industrialne Galileo Galilei Viareggio. Oprócz zajęć zawodowych istotnych dla technika mechanika i mechatronika uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach z języka włoskiego. Czas wolny wypełnią wycieczki między innymi do Florencji, Pisy, Sieny i innych ciekawych miejsc w Toskanii. Uczniowie przed wyjazdem uczestniczyli w zajęciach z języka włoskiego, angielskiego oraz brali udział w spotkaniach z psychologiem przygotowujące ich do stażu i obcowania z inną kulturą. Cały projekt finansowany jest w ramach Europejskiego Fundusz Społecznego- programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na zasadach Programu Leonardo da Vinci. Kolejna grupa 16 uczniów już w październiku wyjedzie do hiszpańskiego miasta Vigo. Każdy uczestnik otrzyma po zakończonym stażu dokument Europass Mobility potwierdzający zdobycie dodatkowych umiejętności. Produktem materialnym stażu będzie: • Kurs e-learningowy „Frezarka CNC-jak to działa?”.zajęcia przygotowawcze
08.01.2013
Dla uczestników pierwszej grupy, wyjeżdżającej do Włoch zaczęły się zajęcia przygotowawcze. Zgodnie z założeniami przewidziano dla uczestników zajęcia z języka włoskiego, zajęcia z psychologiem, zajęcia oraz- po powrocie ze stażu- z obsługi platformy do e-learningu.
W związku z największą liczba godzin języka włoskiego, jako pierwsze wystartowały właśnie te zajęcia.
Uczniowie zostali wyposażeni w podręczniki, słowniki oraz materiały biurowe potrzebne dla prowadzenia zajęć.
W założeniu każdy z uczestników po zakończeniu zajęć będzie mógł swobodnie porozumiewać się w języku włoskim w najprostszych sytuacjach życia codziennego.Lista uczestników
10.12.2012
W wyniku przeprowadzonej w dniu 25.11.2012 rekrutacji do projektu ustalono listę uczniów zakwalifikowanych do stażu. Zgłosiło się w sumie 44 kandydatów, którzy mieli za zadanie rozwiązać dwa testy. Po sprawdzeniu wyników wychowawcy klas i psycholog szkolny oceniali wszystkie kandydatury. Ostatecznie komisja rekrutacyjna ogłosiła następującą listę uczniów:

grupa wyjeżdżająca na staż do Włoch
1. Dziurowicz Dominik
2. Kuczała Mateusz
3. Cabaj Miłosz
4. Osuch Kacper
5. Ptak Konrad
6. Głogowski Kacper
7. Wieloch Mateusz
8. Piechowicz Kamil
9. Wójtowicz Daniel
10. Krzywonos Marcin
11. Buła Wojciech
12. Kawalec Piotr
13. Konieczny Mateusz
14. Mirek Robert
15. Adrjanowicz Kamil
16. Kołodziejczyk Denis


grupa wyjeżdżająca na staż do Hiszpanii
1. Pieczaba Adrian
2. Liduk Piotr
3. Łydka Mirosław
4. Żurek Grzegorz
5. Majcher Arkadiusz
6. Pierścionek Mateusz
7. Kozieł Mateusz
8. Baldy Krystian
9. Adamek Piotr
10. Wilczura Jakub
11. Siba Piotr
12. Kłapcia Dominik
13. Konieczny Mateusz
14. Horodyski Jarosław
15. Kolbe Mariusz
16. Nagi Bartłomiej

oraz listę rezerwową:
1. Laskowski Sylwester
2. Rodek Patryk
3. Rutkowski Adrian
4. Sołtys Tomasz
5. Warowiec Dominik
6. Jaworek Łukasz
7. Kopeć Adam
8. Gmiński Michał
9. Leśniewski Mateusz
10. Taczała Wojciech
11. Kula Bartłomiej

Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy uzyskali najlepsze wyniki, a tym samym zakwalifikowali się do projektu.
Jednocześnie informujemy, że już niedługo zaczną się zajęcia przygotowujące do stażu dla grupy "włoskiej".


Rekrutacja do projektu
22.11.2012
28 listopada o godzinie 15.00 odbędą się testy rekrutacyjne ( j. angielski, test wiedzy technicznej) do udziału w stażu zagranicznym w ramach programu Leonardo da Vinci. Uczniowie zainteresowani proszeni są o zadeklarowanie swojego udziału do poniedziałku 26.11.2012 u wychowawcy klasy.
W projekcie mogą uczestniczyć uczniowie z klas:
I ST
I SM
II ST
II SM
III ST
III SM
kształcący się w zawodach: technik mechanik, technik mechatronik.
Informacje na temat projektu
12.11.2012
W projekcie będzie uczestniczyć 32 uczniów klas od I do III technikum mechanicznego oraz technikum mechatronicznego, którzy są zainteresowani zdobyciem nowych kompetencji oraz są otwarci na międzynarodową współpracę. Planują także po ukończeniu szkoły założyć własną firmę-oferującą usługi w zakresie wdrażania nowych projektów związanych z obrabiarkami sterowanymi numerycznie. Uczestnicy stażu, będą mogli w praktyce zweryfikować swoja wiedzę teoretyczną i zdobyć doświadczenie, które pozwoli im odważniej wejść na europejski rynek pracy. Nasi partnerzy Włochy Istituto Tecnico Industriale Galileo Galilei to jedna z największych szkól technicznych we Viareggio w Toskanii. Szkoła prowadzi kształcenie na kierunkach elektronika i komunikacja, elektrotechnika i automatyka oraz mechatronika. Hiszpania IES Politecnico de Vigo jest jedną z większych placówek w blisko 300 tysięcznym nadmorskim mieście Vigo. Dominujące kierunki kształcenia to: elektromechanika, mechanika z dużym naciskiem na obrabiarki sterowane numerycznie, elektryka i automatyka. Realizacja projektu Listopad -grudzień 2012 –rekrutacja uczestników Grudzień – aż do rozpoczęcia stażu - zajęcia przygotowawcze z języka włoskiego i hiszpańskiego, zajęcia z psychologiem i przygotowanie kulturowe Maj/czerwiec 2013 dwutygodniowy staż we Włoszech - tematyka zajęć obejmować będzie zagadnienia związane z elektrotechniką -wyłączniki silnikowe, układy scalone, sterowniki PLC, silniki krokowe Październik 2013 – dwutygodniowy staż w Hiszpanii - tematyka zajęć obejmować będzie zagadnienia związane z programowaniem i obsługą obrabiarek CNC. Zajęcia zaplanowane zostały na terenie warsztatów szkolnych placówki w Vigo. Październik-grudzień 2013 – ewaluacja projektu Grudzień2013 – zakończenie projektu Oczekiwanymi rezultatami stażu będą: zdobycie dodatkowych umiejętności-potwierdzonych dokumentem Europass Mobility oraz certyfikatem wydanym przez naszych partnerów, zmniejszenie bezrobocia przez absolwentów, doskonalenie języka angielskiego z uwzględnieniem specyficznego słownictwa technicznego, poznanie podstaw języka włoskiego i hiszpańskiego, a także zdobycie wiedzy informatycznej. Podczas stażu uczniowie poznają systemy i procedury związane z hiszpańskim i włoskim rynkiem pracy, które przyczynią się do zwiększenia mobilności zawodowej absolwentów. Spodziewanym rezultatem projektu będzie wspólne stworzenie na szkolnej platformie e-learningowej kolejnego ogólnodostępnego kursu: "Frezarka CNC-jak to działa?"


Pracownia obrabiarek CNC w Vigo


Przygotowanie do projektu
16.10.2012
W wyniku przeprowadzonej selekcji konkursowej wniosek, który złożyła nasza placówka został, z początkowej listy rezerwowej przeznaczony do realizacji. Tytuł projektu:" Praktyka zawodowa-Technicy na europejskim rynku pracy." Projekt będzie realizowany w roku szkolnym 2012/2013 oraz 2013/14 wraz ze szkołami zawodowymi we włoskiej miejscowości Viareggio oraz hiszpańskim mieście Vigo.
Prace nad projektem rozpoczęły się we wrześniu 2011. Szkoła z Włoch jest nam doskonale znana z poprzedniego projektu, który realizowaliśmy w 2010 roku, natomiast wizyta przygotowawcza w placówce w Hiszpanii potwierdziła, że będzie to dobry partner w projekcie. Po wizytach przygotowawczych w obu placówkach i uściśleniu tematyki przyszłych zajęć zawodowych- w lutym 2012 roku złożyliśmy projekt na realizację stażu dla 32 uczniów naszej szkoły.


Pracownia obrabiarek CNC w Vigo